Jak wypełnić poprawnie wniosek o dofinansowanie krok po kroku. Artykuł magazynu „Fundusze unijne w pytaniach i odpowiedziach”


FU_winieta

Proces przygotowania i realizacji projektu dofinansowanego z środków Unii Europejskiej to działania w ściśle określonych ramach prawnych oraz z użyciem przygotowanych do tego celu specjalnych narzędzi. Każda instytucja grantodawcza niezależnie od profilu działania opracowuje i dostosowuje do swoich potrzeb odpowiednie narzędzia dla wnioskujących o dotację.

W przypadku niesystematycznej lub bardzo ograniczonej działalności grantodawczej instytucja taka zwykle nie przeprowadza całościowych i sformalizowanych naborów wniosków. Znacząco zmienia się to w sytuacji dużego zainteresowania danym konkursem i pulą znacznych środków do rozdysponowania. Mamy wówczas do czynienia z procedurą naboru, oceny i przyznania środków. Konkretnym narzędziem służącym temu jest wniosek o dofinansowanie projektu.

Każdy z konkursów i programów ma inaczej skonstruowany potrzebny wniosek. Zastosowane są w tym aspekcie różne technologie i rozwiązania. Mamy więc aplikacje online umieszczone na stronach instytucji grantodawczych, rozbudowane formularze w formacie Word lub PDF (tzw. e-form) lub specyficzne narzędzia określane mianem generatorów wniosków.

Każda instytucja grantodawcza obok wniosku dodatkowo opracowuje szczegółową informację dotyczącą zasad przydzielania środków oraz instrukcję wypełniania konkretnego wniosku. Takie zestawienie: informacja dotycząca konkursu, szablon wniosku o dofinansowanie oraz instrukcja wypełnienia wniosku, to podstawowe dokumenty dla każdego podmiotu przygotowującego projekt do złożenia do instytucji grantodawczej. Ich dobre poznanie i zastosowanie pozwoli na szybkie dopasowanie założeń projektowych do wymogów konkursu, złożenie wniosku i pozyskanie środków na realizację projektu.

Każdy wniosek złożony przychodzi przynajmniej dwa etapy weryfikacji. Po złożeniu wniosek sprawdzany jest pod względem wymogów formalnych, a następnie merytorycznych. Błąd przygotowania wniosku niekiedy zdarzy się zarówno w jednym, jak i drugim zakresie. Wniosek może odpaść więc na każdym z tych etapów. Dopiero przejście obu etapów kwalifikuje wniosek do dofinansowania.

Autor

Marek Dominik Peda

koordynator projektów unijnych w Polskiej Fundacji im. R. Schumana

Artykuł ukazał się w wydaniu specjalnym miesięcznika „Fundusze unijne w pytaniach i odpowiedziach” (nr 13, październik─listopad 2017 roku).

https://funduszeunijne.wip.pl/

1047 itok=lAIV966LL

W związku z dużym skomplikowaniem procesu aplikowania o środki europejskie w obecnie perspektywie finansowej, WID Wrocławska Inicjatywa Doradcza, organizuje sukcesywnie dla Wnioskodawców funduszy europejskich, ciekawe szkolenia warsztatowe pn. „Jak skutecznie napisać i rozliczyć projekt inwestycyjny dofinansowany ze środków UE 2014 – 2020

Najbliższe szkolenia odbędą się w dniach:

  • 9-10 listopada 2017 roku w Karpaczu (brak miejsc)
  • 7-8 grudnia 2017 roku w Karpaczu

Podczas szkolenia zostaną omówione elementy niezbędne do zaplanowania i przygotowania dobrego wniosku o dofinansowanie oraz jego późniejszego sprawnego rozliczenia. Program szkolenia był wielokrotnie prezentowany na Studiach Podyplomowych z „Zarządzania projektami UE”, ciesząc się bardzo dobrym odbiorem i pozytywnymi opiniami i komentarzami uczestników. Uczestnicy szkolenia zdobędą wiele praktycznych umiejętności niezbędnych do efektywnego zarządzania projektem unijnym. Szkolenie będzie przydatne osobom odpowiedzialnym za tworzącym koncepcje projektów, kierowanie projektem, nadzór finansowy, rozliczanie i sprawozdawczość. W trakcie szkolenie:

  • pokazujemy, jak przygotować się do realizacji projektu europejskiego wskazując praktyczne informacje i przykłady celem zwiększenia szans na dofinansowanie;
  • wskazujemy, jak zaplanować projekt i napisać wniosek o dofinansowanie (PCM);
  • wskazujemy błędy i nieprawidłowości skutkujące zwrotem dotacji, których należy bezwzględnie unikać;
  • przygotowanie uczestników do prawidłowej realizacji projektów współfinansowanych z Funduszy Unijnych, w sposób zapewniający bezpieczeństwo jednostki realizującej projekt współfinansowany ze środków UE, z uwzględnieniem „dobrych praktyk”,
  • „Nauka przez praktykę” ! – Część zajęć prowadzona jest w formie praktycznych warsztatów i dyskusji oraz na podstawie przygotowanych przez trenera „case study”,
  • nabycie praktycznych umiejętności w zakresie stosowania metod i technik efektywnego zarządzania finansowego projektem europejskim,
  • eliminowania błędów i niejasności podczas aplikowania i rozliczania projektu.

 

Zapraszamy do udziału w szkoleniu – w terminie do 15 listopada 2017 roku proponujemy ceny promocyjne.