Nie obawiaj się postępowań odwoławczych i sądowych. Artykuł magazynu „Fundusze unijne w pytaniach i odpowiedziach”


FU_winieta

Procedura odwoławcza przewiduje możliwość złożenia skargi do sądu administracyjnego we wszystkich konkursach w ramach programów operacyjnych z perspektywy 2014–2020. Skargę można złożyć do sądu dopiero po otrzymaniu negatywnej decyzji na złożony protest od instytucji zarządzającej/pośredniczącej w ramach etapu przedsądowego.

Chcesz się odwołać, postępuj wg zasad.

Negatywna ocena projektu dotyczy dwóch przypadków:

  • projekt nie uzyskał wymaganej liczby punktów lub nie spełnił kryteriów wyboru projektów, na skutek czego nie może być wybrany do dofinansowania albo skierowany do kolejnego etapu oceny,
  • projekt uzyskał wymaganą liczbę punktów lub spełnił kryteria wyboru projektów, jednak kwota przeznaczona na dofinansowanie projektów w konkursie nie wystarcza na wybranie go do dofinansowania.

Jeśli wnioskodawca uzna, że jego projekt został niesłusznie oceniony negatywnie, to ma do dyspozycji dwa etapy odwoławcze:

  • etap przedsądowy, który odbywa się na poziomie instytucji zarządzającej lub pośredniczącej, tj. wskazanej w dokumentacji konkursowej,
  • etap postępowania sądowego.

Procedura odwoławcza nie ma wpływu na pozostałych wnioskodawców, których projekty znalazły się na liście wniosków rekomendowanych do dofinansowania.

Masz prawo do odwołania.

Każdy wnioskodawca, którego projekt zostanie oceniony negatywnie, może wnieść pisemny protest do instytucji zarządzającej/pośredniczącej, która przeprowadziła nabór wniosków. Jest to etap obowiązkowy przed postępowaniem sądowym. Protest można zgłosić po każdym etapie oceny, która jest przewidziana w regulaminie danego konkursu.

W przypadku nieuwzględnienia protestu wnioskodawca może wnieść skargę do sądu administracyjnego. Skargę skieruj bezpośrednio do wojewódzkiego sądu administracyjnego w terminie 14 dni od dnia otrzymania informacji z instytucji pośredniczącej/zarządzającej o nieuwzględnieniu protestu wraz z kompletną dokumentacją w sprawie.

Do sądu wraz ze skargą złóż:

  • wniosek o dofinansowanie projektu,
  • informację o wynikach oceny projektu,
  • wniesiony protest,
  • informację dotyczącą nieuwzględnienia protestu wraz z ewentualnymi załącznikami.

Skarga podlega wpisowi stałemu w wysokości określonej w rozporządzeniu Rady Ministrów z 16 grudnia 2003 r. w sprawie wysokości oraz szczegółowych zasad pobierania wpisu w postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2003 r. nr 221, poz. 2193).

Podstawa prawna:

  • Rozporządzenie Rady Ministrów z 16 grudnia 2003 r. w sprawie wysokości oraz szczegółowych zasad pobierania wpisu w postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2003 r. nr 221, poz. 2193).

Autor:

Weronika Burman,

ekspert ds. funduszy unijnych

Artykuł ukazał się w miesięczniku „Fundusze unijne w pytaniach i odpowiedziach” (nr 42 z maja 2017 roku).

Link:

https://funduszeunijne.wip.pl/