Zmniejszenie dotacji w programie „Czyste Powietrze” na rok 2019


Wdrażane zmiany w programie „Czyste Powietrze” zmierzają do zmniejszenia korzyści finansowych dla najlepiej zarabiających.

Szykują się zmiany w rządowym programie „Czyste powietrze”. Bogaci mają dostać mniejsze dopłaty do inwestycji – te spaść mają dla nich z 30 do 15 proc. – informuje „Gazeta Wyborcza”.

W ramach rządowego programu antysmogowy program „Czyste Powietrze”, który ruszył we wrześniu 2018 roku, zaplanowano znaczne środki (ok. 103 mld zł) na wsparcie prywatnych inicjatyw Polaków w zakresie termomodernizacji domów jednorodzinnych (plan 4 mln budynków). Maksymalna kwota dotacji sięga do 53 tys. zł kosztów kwalifikowanych inwestycji, która jest uzależniona od wysokości zarobków. 
 
Obecnie Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wstrzymał nabór wniosków i rozpoczął wprowadzanie zmian w zakresie wdrażania „Programu Czyste Powietrze”. Jedną z kluczowych zmian będzie zmiana wysokości dofinansowania dla najlepiej zarabiających. Do grupy tej zaliczamy Wnioskodawców, których miesięczne zarobki na osobę w rodzinie przekraczają kwotę 1 600 zł. W przypadku takich wnioskodawców wysokość dofinansowania z tego programu zostanie zmniejszona, z pierwotnych 30% do 15% wartości kosztów kwalifikowanych projektu. Osoby, które zarabiają powyżej 1 600 zł miesięcznie na osobę w rodzinie (a ich roczny dochodów nie przekracza 85 000 zł rocznie) otrzymają 18 % dotacji. W przypadku osób zarabiających rocznie między 85 000 – 120 000 zł będą mogli liczyć na 15%.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej tłumaczy, że „celem tej zmiany jest ograniczenie dotacji dla najzamożniejszych i zachęcenie ich do skorzystania z ulgi podatkowej„.