Uważaj na terminy w Prawie Zamówień Publicznych.


blog-hr-webin

Zgodnie z art. 43 ust. 2 ustawy Prawo zamówień publicznych

Jeżeli wartość zamówienia jest równa lub przekracza kwoty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8, termin składania ofert nie może być krótszy niż 35 dni od dnia przekazania ogłoszenia o zamówieniu Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej.

Przepis wydawałoby się raczej nie budzący kontrowersji i w miarę oczywisty, jednak jest tutaj jeden mały haczyk, który w kontekście korekt finansowych może być bardzo dużym problemem dla zamawiających, którzy zamówienie udzielają w ramach projektu unijnego.

W świetle art. 18 pkt 5 lit a ustawy z dnia 22 czerwca 2016 r. o zmianie ustawy – Prawo zamówień publicznych oraz niektórych innych ustaw, w postępowaniach (przetarg nieograniczony) o udzielenie zamówienia publicznego wszczętych i niezakończonych przed dniem 18 października 2018 r., a w przypadku postępowań prowadzonych przez centralnego zamawiającego, przed dniem 18 kwietnia 2017 r. termin, o którym mowa powyżej wynosi 40 dni.

Czyli, dla większości zamawiających, do 18 października 2018 r. (w tym dniu mija termin na wdrożenie obowiązku komunikacji zamawiającego z wykonawcą wyłącznie za pomocą środków komunikacji elektronicznej) termin składania ofert w przetargach powyżej progów unijnych wynosi w dalszym ciągu 40 dni.

Jakie mogą być konsekwencje ustalenia krótszego terminu? W najlepszym przypadku 2% wartości umowy z wykonawcą (wskaźnik nr 15 tabeli stanowiącej załącznik do rozporządzenia Ministra Rozwoju z dnia 29 stycznia 2016 r. w sprawie warunków obniżania wartości korekt finansowych oraz wydatków poniesionych nieprawidłowo związanych z udzielaniem zamówień).

W przypadku umowy o wartości „progu unijnego” czyli około 22 mln zł minimalna korekta może wynieść 440 tys. zł!!!

Ponadto zwracamy waszą uwagę na coraz większy problem dla Beneficjentów, który skutkuje korektą finansową czyli liczenie biegu terminu złożenia oferty.

W przypadku zamówień udzielanych w oparciu o zasadę konkurencyjności, termin na złożenie oferty (zgodnie z zapisami rozdziału 6.5.2 pkt. 10 Wytycznych w zakresie kwalifikowalności wydatków w ramach EFRR, EFS oraz FS na lata 2014-2020) wynosi:

  • co najmniej 7 dni w przypadku dostaw i usług,
  • co najmniej 14 dni – w przypadku robót budowlanych oraz w przypadku zamówień sektorowych o wartości niższej niż kwota określona w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8 Pzp.

W przypadku zamówień o wartości szacunkowej równej lub przekraczającej 5 225 000 euro w przypadku zamówień na roboty budowlane, 209 000 euro w przypadku zamówień na dostawy i usługi, termin wynosi co najmniej 30 dni.

Bieg terminu rozpoczyna się w dniu następującym po dniu upublicznienia zapytania ofertowego, a kończy się z upływem ostatniego dnia. Jeżeli koniec terminu przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, termin upływa dnia następującego po dniu lub dniach wolnych od pracy.