Szkolne szafki za unijne pieniądze?

Szkolne szafki za unijne pieniądze?Nauczyciele pytają o możliwość dofinansowania zakupu szafek szkolnych dla dzieci. Resort edukacji odsyła do regionalnych programów operacyjnych.

Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach szkoły mają zapewnić uczniom możliwość pozostawienia części podręczników i przyborów szkolnych.

Według posła Macieja Orzechowskiego (PO) w wielu szkołach wciąż jednak brakuje odpowiedniego zaplecza do przechowywania nie tylko książek, ale też wyposażenia każdego ucznia, np. farb, artykułów papierniczych czy strojów do wychowania fizycznego.

– Samorządy, które dotują placówki oświatowe, często nie mają dodatkowych funduszy na zakup szafek czy choćby meblościanek do klas, w których uczniowie mogliby pozostawić swoje przybory i książki. Skutkiem tego w niektórych szkołach uczniowie wciąż mają przeciążone tornistry i plecaki – twierdzi poseł Maciej Orzechowski.

W interpelacji do ministra edukacji podkreśla, że nauczyciele dopytują m.in. o możliwość dofinansowania z programu krajowego lub unijnego zakupu szafek szkolnych dla dzieci.

Zakup szafek z RPO.

Odpowiadając na interpelację, wiceminister edukacji Joanna Berdzik przypomina, że fundusze na ewentualny zakup szafek dla uczniów powinny pochodzić z budżetu organu prowadzącego szkołę.

– Do dyrektora szkoły należy decyzja, czy miejscem do przechowywania rzeczy szkolnych będą szafki kupione specjalnie w tym celu, czy też już istniejące wyposażenie szkoły zostanie odpowiednio ku temu zagospodarowane. – wyjaśnia wiceminister Joanna Berdzik.

Dodaje, że w nowej perspektywie finansowej UE na lata 2014-2020 o fundusze dotyczące doposażenia szkół można starać się w ramach regionalnych programów operacyjnych.

– Dyrektorzy szkół zainteresowani pozyskaniem dodatkowych funduszy dla swojej szkoły powinni kontaktować się bezpośrednio na przykład z urzędem marszałkowskim i z instytucjami odpowiedzialnymi za wydawania unijnych funduszy w swoim województwie, aby uzyskać informację, czy i kiedy zostanie rozpisany konkurs na wskazany cel – informuje Joanna Berdzik.

Dofinansowanie z budżetu państwa i EFS.

Wiceminister jednocześnie przypomina, że w związku z edukacją dzieci sześcioletnich od 2009 r. organy prowadzące otrzymały znaczne środki finansowe na wsparcie szkół podstawowych zarówno z budżetu państwa, jak i z Europejskiego Funduszu Społecznego.

W latach 2009-2012 z budżetu państwa na zadania związane z prowadzeniem szkół podstawowych przekazano ponad 1,95 mld zł, w tym ponad 1,4mld zł z części oświatowej subwencji ogólnej na edukację 184 tys. dzieci sześcioletnich.

W roku 2013 i 2014 samorządy prowadzące szkoły podstawowe otrzymały z budżetu państwa w ramach części oświatowej subwencji ogólnej po ok. 800 mln zł.

– Na 2015 r. naliczono na edukację szkolną dzieci sześcioletnich w części oświatowej subwencji ogólnej dla samorządów ponad 1,8 mld zł – wylicza wiceminister edukacji Joanna Berdzik.

Źródło: www.portalsamorzadowy.pl