Szkolenie: „Zasady prawidłowego udzielania pomocy publicznej i pomocy de minimis w JST”


Terminy szkolenia – pomoc publiczna w jednostkach samorządu terytorialnego:

  • 11.03.2019 (poniedziałek) – Wrocław
  • 18.03.2019 (poniedziałek) – Warszawa
  • 13.05.2019 (poniedziałek) – Wrocław

Program szkolenia:

  1. Test pomocy publicznej – Zawiadomienie Komisji w sprawie pojęcia pomocy państwa w rozumieniu art. 107 ust. 1 TFUE
  2. Pojęcie przedsiębiorstwa w prawie krajowym i unijnym. 
  3. Beneficjenci pomocy publicznej w Gminie – instytucje kultury, ngo, jednostki oświatowe, podmioty świadczące usługi w zakresie transportu lokalnego, podmioty w sektora wod.kan, rolnicy i inne.
  4. Pomoc de minimis warunki udzielania w poszczególnych sektorach, limity pomocy i ich kumulacja, pojęcie jednego przedsiębiorstwa, ocena formularza informacyjnego, wydawanie zaświadczeń.
  5. Pomoc de minimis dla zakładów pracy chronionej w formie zwolnienia od podatku od nieruchomości.
  6. Pomoc publiczna w formie zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej – obowiązki beneficjentów i podmiotu udzielającego pomocy.
  7. Pomoc publiczna udzielana na podstawie ustawy o podatku rolnym.
  8. Pomoc publiczna w gospodarce nieruchomościami.
  9. Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności na podstawie ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności gruntów.
  10. Obowiązki wynikające z art. 37  ustawy o finansach publicznych – wykazy osób prawnych i fizycznych oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej.
  11. Programy pomocowe w gminach: zwolnienia podatkowe, dotacje na prace konserwatorskie, inne dotacje celowe, ulgi w spłacie należności cywilnoprawnych, różnicowanie stawek podatku od nieruchomości.
  12. Obowiązki podmiotów udzielających pomocy – omówienie formularza przy ubieganiu o pomoc de minimis.
  13. Obliczanie wartości pomocy udzielonej w różnych formach.
  14. System Udostępniania Danych o Pomocy Publicznej (SUDOP) – baza  wyszukiwania przypadków pomocy publicznej.
  15. Terminy i zasady sporządzania sprawozdań z pomocy publicznej i pomocy publicznej w rolnictwie lub rybołówstwie z wykorzystaniem aplikacji SHRIMP i SRPP.
  16. Nowelizacja przepisów odnoszących się do pomocy publicznej.
  17. Pytania, dyskusja, konsultacje.

*Program szkolenia jest własnością intelektualną wykładowcy i przetwarzanie go dla celów komercyjnych bez wiedzy i zgody autora jest zabronione.

Wykładowca –  ekspert z dziedziny pomocy publicznej z 18 – letnim doświadczeniem praktycznym w samorządzie. Zajmuje się oceną i kontrolą prawidłowości udzielania pomocy publicznej w jednostkach samorządu terytorialnego. Autor wielu artykułów branżowych z zakresu pomocy publicznej, sprawozdawczości oraz rozliczania pomocy publicznej. Autor projektów uchwał, które stanowią programy pomocowe na podstawie których JST dokonuje zwolnień z podatków lokalnych.

Korzyści ze szkolenia – nabycie wiedzy i umiejętności w stosowaniu prawa pomocy publicznej w realizowaniu zadań własnych gminy. Szkolenie prowadzone jest w formie wykładu z dużą ilością autentycznych przykładów. Na szkoleniu omawiane jest też orzecznictwo TSUE oraz decyzje i wytyczne komisji europejskiej oraz sądów administracyjnych. 

Adresaci szkolenia – pracownicy jednostek samorządu terytorialnego oraz ich jednostek powiązanych i przez nie nadzorowanych. Pracownicy wydziałów budżetu, oświaty gospodarki nieruchomościami, nadzoru właścicielskiego, funduszy unijnych itp. oraz wszyscy zainteresowani tematyką pomocy publicznej, a także pracownicy firm i przedsiębiorcy zamierzający skorzystać z dodatkowych źródeł optymalizacji finansowej.

Program merytoryczny został przygotowany jest tak, aby w szkoleniu mogły uczestniczyć zarówno osoby z doświadczeniem w zakresie pomocy publicznej, jak również osoby bez doświadczenia w tym obszarze.

Cena szkolenia wynosi 450,00 netto/osoba

UWAGA ! Stosujemy stawkę VAT zwolniony ! – Jeśli szkolenia doskonalące kwalifikacje zawodowe pracowników administracji publicznej, zakładów budżetowych i jednostek budżetowych są finansowane ze środków publicznych w co najmniej 70%, wówczas cena szkolenia jest ceną netto. Aby móc zastosować tę korzystniejszą stawkę VAT prosimy zaznaczyć stosowne oświadczenie o opłaceniu szkolenia ze środków publicznych zawartym w formularzu zgłoszeniowym.

Zapisy:

Telefonicznie: 0 783 443 819

E-mail: szkolenia@wid.edu.pl

Przez formularz zgłoszeniowy: Wypełnij formularz zgłoszeniowy