Sześć ważnych zmian w wytycznych, które musisz poznać. Artykuł magazynu „Fundusze unijne w pytaniach i odpowiedziach”


FU_winieta

Wprowadzone usprawnienia w zakresie wytycznych horyzontalnych dotyczących oceny i wyboru projektów w perspektywie finansowej 2014–2020 już obowiązują od marca 2017 roku. Ograniczenie obowiązku przedkładania niektórych dokumentów, łatwiejsza ocena wniosków, ochrona dóbr intelektualnych wnioskodawcy – to tylko wybrane nowości.

Usprawnić system – dlaczego?

Mimo tak dużej skali zainteresowania środkami europejskimi Ministerstwo Rozwoju przeprowadziło ewaluację wdrażania aktualnych programów operacyjnych z ostatnich dwóch lat.

Resort uznał za zasadne wprowadzenie istotnych usprawnień, uproszczeń i zapewnienie efektywnego wykorzystania tych funduszy. Jednym z obszarów usprawniania będzie proces oceny i wyboru projektów do dofinansowania.

Z prowadzonych analiz wynika, że przeciętny okres na ocenę i wybór projektów infrastrukturalnych do dofinansowania waha się od 6 do 8 miesięcy od daty zakończenia konkursu.

Zgodnie z „umową partnerstwa” znaczna część funduszy europejskich w tym okresie programowania została skierowana na poziom regionalny i jest wdrażana przez urzędy marszałkowskie. Instrumentem realizacji tych środków są regionalne programy operacyjne, przygotowane dla każdego województwa.

Jednak w opinii Ministerstwa Rozwoju programy te są wdrażane znacznie wolniej niż programy krajowe (zarządzane przez administrację rządową), co przekłada się w głównej mierze na niską kontraktację środków europejskich.

Najgorzej w tym zakresie wypadają aż cztery z pięciu województw z Polski Wschodniej, m.in. świętokrzyskie czy warmińsko-mazurskie.

Tym samym, aby skrócić czas wyboru projektów do dofinansowania oraz przyspieszyć rozliczanie funduszy UE, rozpoczęto prace nad nowelizacją ustawy wdrożeniowej. Projekt obecnie oczekuje na rozpatrzenie przez Komitet Stały Rady Ministrów. Jednak z uwagi na dużą skalę planowanych modyfikacji oraz pilny charakter wprowadzanych zmian przed ostatecznym uchwaleniem nowej ustawy wdrożeniowej rozpoczęto nowelizację niektórych kluczowych wytycznych horyzontalnych.

Co zmienią nowe wytyczne?

Do tej pory zmieniono np. Wytyczne w zakresie zagadnień związanych z przygotowaniem projektów inwestycyjnych, w tym projektów generujących dochód i projektów hybrydowych na lata 2014−2020, czy też ważne dla wszystkich wnioskodawców Wytyczne w zakresie kwalifikowalności wydatków w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Funduszu Spójności na lata 2014–2020.

Poza aktualizacją wspomnianych wytycznych Ministerstwo Rozwoju dokonało 6 marca 2017 r. aktualizacji innych istotnych wytycznych, które są skierowane stricte do instytucji zarządzających programami operacyjnymi, a dotyczących trybów wyboru projektów.

Celem tych wytycznych jest zapewnienie jednolitego stosowania przez właściwe instytucje zarządzające/pośredniczące/wdrażające przepisów w zakresie trybów wyboru projektów, z uwzględnieniem specyfiki procedur wyboru projektów współfinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Spójności.

Pełna treść artykułu ukazała się w miesięcznika „Fundusze unijne w pytaniach i odpowiedziach” (nr 42 z maja 2017 r.).

Autor:

Tomek Jankowski

ekspert WID Wrocławska Inicjatywa Doradcza

Link do magazynu:

https://funduszeunijne.wip.pl/