Są pieniądze z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczone dla gospodarstw domowych.

A Race --- Image by © Royalty-Free/Corbis

400 mln złotych na kompleksową termomodernizację domów jednorodzinnych w ramach nowego programu Ryś.

Nowy program finansowy Ryś ma prowadzić do ograniczenia strat energii potrzebnej do ogrzewania domów i tym samym zmniejszenia szkodliwych emisji do powietrza. Celem programu jest także rozwój krajowego rynku urządzeń i usług związanych z efektywnością energetyczną.  Nabór wniosków do programu prowadzony będzie w trybie ciągłym. Mieszkańcy będą mogli rozpocząć składanie dokumentów w I kwartale 2016 roku.

Budżet programu wynosi 400 mln zł, z czego 120 mln zł w formie bezzwrotnej i 280 mln zł w formie zwrotnej. Program będzie realizowany w latach 2015-2023, z możliwością zawierania umów do końca 2020 roku.

Kto może skorzystać z programu?

Beneficjentami programu mogą być osoby fizyczne, jednostki samorządu terytorialnego oraz organizacje pozarządowe (w tym fundacje, stowarzyszenia, kościoły, związki wyznaniowe), posiadające prawo własności do jednorodzinnego budynku mieszkalnego. Przez jednorodzinny budynek mieszkalny należy rozumieć budynek wolno stojący albo budynek w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej, stanowiący konstrukcyjnie samodzielną całość, przeznaczony i wykorzystywany na cele mieszkaniowe, co najmniej w połowie powierzchni całkowitej.

Na co przeznaczone jest dofinansowanie?

Dofinansowanie oferowane w programie Ryś obejmuje wykonanie prac termoizolacyjnych, modernizację instalacji wewnętrznych i wymianę źródeł ciepła. Finansowane są następujące prace remontowe:

Grupa I. Prace termoizolacyjne

·         Ocieplenie ścian zewnętrznych;

·         Ocieplenie dachu / stropodachu;

·         Ocieplenie podłogi na gruncie / stropu nad nieogrzewaną piwnicą;

·         Wymiana okien, drzwi zewnętrznych, bramy garażowej.

Grupa II. Instalacje wewnętrzne

·         Instalacja wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła;

·         Instalacja wewnętrzna ogrzewania i ciepłej wody użytkowej.

Grupa III. Wymiana źródeł ciepła, zastosowanie odnawialnych źródeł energii cieplnej

·         Instalacja kotła kondensacyjnego;

·         Instalacja węzła cieplnego;

·         Instalacja kotła na biomasę;

·         Instalacja pompy ciepła;

·         Instalacja kolektorów słonecznych.

Uwaga – ważna jest kolejność poszczególnych prac w ramach kolejnych etapów inwestycji.

Program Kawka

Ryś to drugi po Kawce program, który ma poprawić jakość powietrza w Polsce.  Program Kawka finansuje Narodowy i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Trwa jego druga edycja. Zakłada likwidację tzw. niskiej emisji – czyli zanieczyszczeń emitowanych przez lokalne kotłownie i domowe piece – oraz rozwój rozproszonych odnawialnych źródeł energii.

Program nawiązuje do dyrektywy unijnej CAFE (Clean Air for Europe) z maja 2008 roku ws. jakości powietrza i czystszego powietrza dla Europy. Dyrektywa wskazuje, że najważniejszym celem działań w zakresie ochrony powietrza jest ograniczenie zanieczyszczeń.

Chodzi o to, by zmniejszyć ryzyko zachorowań wynikających z występowania w powietrzu szkodliwych np. pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5 i wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych

W ramach programu środki finansowe można przeznaczyć m.in. na likwidację lokalnych źródeł ciepła, kotłowni, podłączenie obiektów do centralnego źródła ciepła, montaż kolektorów słonecznych oraz termomodernizację budynków wielorodzinnych.

Pełną treść programu poniżej.