Realizacja projektów europejskich staje się coraz trudniejsza.


dziewczyna_szkolenie_1030x774

W ostatnich miesiącach dostajemy coraz więcej sygnałów od naszych klientów, że pozyskanie i rozliczenie projektów europejskich w perspektywie 2014 – 2020 jest znacznie trudniejsze niż miało to miejsce w latach poprzednich. Wiele samorządów jest przygotowanych pod kątem dokumentacyjnym i finansowym do aplikowania o fundusze UE, gdyż od tych środków zależy realizacja wielu kluczowych inwestycji infrastrukturalnych. Nie dziwi więc imponujące tempo, w jakim sektor JST podpisuje kolejne umowy o dotacje, kontraktując dostępne fundusze.

Nowe zasady = znaczniej trudniejsze rozliczenie dotacji.

Wg naszych analiz i dokonanych ewaluacji Beneficjentów skala trudności w pozyskiwania współfinansowania – na każdy rodzaj przedsięwzięcia – jest zdecydowanie większa niż poprzednio.  Wyniki analiz potwierdzają, że znaczne zwiększenie komplikacji systemu wdrażania wynika, m.in. z :

  • ilości różnorakich kryteriów oceny projektów,
  • małej liczby konkursów a tym samym dużej konkurencji wśród Wnioskodawców,
  • ilości i złożoności wytycznych programowych/sektorowych,
  • niejednoznacznych zapisów w instrukcjach oraz
  • znacznie dłuższego czasu oceny wniosków o dofinansowanie oraz zawierania umów o dofinansowanie.

Od momentu złożenia wniosku o dofinansowanie do podpisania umowy w przypadku projektów infrastrukturalnych mija ok. 18 – 20 miesięcy.

Istotne jest profesjonalne wsparcie doradcze doświadczonych podmiotów zewnętrznych.

Okres programowania na lata 2014 – 2020 wymaga też nowego podejścia w różnych dziedzinach, np. szerokiej współpracy w zakresie partnerstwa, bardzo dobrej znajomości wielu ustaw i rozporządzeń, czy też zagadnień w zakresie kwalifikowalności podatku VAT. 

W wyniku spostrzeżeń z ostatnich miesięcy, może stwierdzić, że aby skutecznie ubiegać się o fundusze zewnętrzne gminy muszą z jednej strony posiadać wiele dodatkowych dokumentów strategicznych – m.in. plany gospodarki niskoemisyjnej, plany mobilności miejskiej czy gminne programy rewitalizacji. Z drugiej strony muszą korzystać z profesjonalnego wsparcia doradczego podmiotów zewnętrznych celem optymalnego dostosowania się do oczekiwań Instytucji Zarządzających programami.  Najważniejsze w obecnej perspektywie jest bardzo dobre przygotowanie zarówno projektów jak i Beneficjentów do sięgania po środki unijne.

Tym samym zachęcamy Państwa do nawiązania kontaktu, celem przedstawienia naszej oferty usług doradczych. Gwarantujemy, że nawiązanie współpracy będzie gwarantem skutecznego aplikowania o środki UE oraz przełoży się na szybkie rozliczenie projektu.