Nowa perspektywa UE na lata 2021 – 2027


 

Parlament Europejski 14 listopada 2018 roku głosował przeciwko zaproponowanym przez Komisję Europejską cięciom środków na politykę spójności i rolnictwo w przyszłym budżecie unijnym 2021+ (2021-2027). PE chce również, żeby w przyszłym budżecie znalazły się większe środki na naukę i badania, wsparcie dla małych i średnich firm oraz infrastrukturę transportową.

W głosowaniu 429 europosłów było za odrzuceniem porpozycji KE, 207 przeciw, a 40 wstrzymało się. Przyjęta przez PE rezolucja jest oficjalnym stanowiskiem europarlamentu do negocjacji z krajami członkowskimi nad ostatecznym kształtem przeszłego budżetu 2021+. Tym samym Parlament Europejski jednocześnie wskazał, że jeśli UE ma ambicje do realizacji nowych celów, to nie da się tego zrobić za mniejsze pieniądze. Europosłowie uznali, że przedstawiona wcześniej przez Komisję Europejską propozycja przyszłego budżetu jest punktem wyjścia do negocjacji nad jego ostatecznym kształtem, ale proponowana przez nią wartość budżetu „nie pozwoli UE wywiązać się z zobowiązań politycznych i odpowiedzieć na ważne wyzwania”.

Negocjacje nad nowym budżetem na lata 2021-2027 są trudne i obejmują poważne rozbieżności. Kraje członkowskie, w szczególności te największe, stoją na stanowisku, że ten budżet powinien ograniczyć się mniej więcej do 1 proc. dochodu narodowego brutto 27 krajów członkowskich. KE zaproponowała 1,1 proc. Parlament Europejski proponuje z kolei 1,3 proc. Europosłowie chcą m.in., aby budżet programu badawczego „Horyzont Europa” wyniósł 120 mld euro, a nie, jak proponuje Komisja Europejska, 83,5 mld euro. Opowiadają się również za podwojeniem środków na walkę z bezrobociem wśród młodzieży i potrojenie środków na program Erasmus+. Parlament popiera również zniesienie wszystkich rabatów i innych mechanizmów korygujących w przyszłym budżecie.

Długoterminowy budżet na lata 2021-2027 będzie pierwszym po Brexicie, więc UE będzie już liczyć 27 państw członkowskich. Z tego też powodu w Brukseli i stolicach europejskich od miesięcy mówiło się o dziurze po Brexicie i konieczności szukania oszczędności. Parlament Europejski oczekuje, że porozumienie zostanie osiągnięte jeszcze przed wyborami do Parlamentu Europejskiego w maju 2019 r.