Mapy potrzeb zdrowotnych – kolejne obszary


health

Ministerstwo Zdrowia w poniedziałek (2 stycznia) opublikowało kolejne mapy potrzeb zdrowotnych – tym razem są to analizy dla 30 grup chorób. Według Min. Zdrowia mapy to jednocześnie narzędzie, które umożliwia stworzenie wspólnej i możliwie najbardziej obiektywnej bazy informacji o systemie ochrony zdrowia.

Mapy przedstawiają analizy dla każdego z województw w identycznych zakresach, które zapowiadał resort 20 grudnia, czyli:

– lecznictwa zamkniętego (lecznictwo szpitalne, rehabilitacja, opieka hospicyjno-paliatywna) – dla 30 wyróżnionych grup chorób (Moduł A i Moduł B),
– ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS) – dla 15 grup chorób (Moduł A),
– podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) – dla 15 grup chorób (Moduł A).

Należy przypomnieć, że brak map potrzeb zdrowotnych, uniemożliwiał uruchamianie wielu naborów wniosków w całym kraju w ramach Regionalnym Programów Operacyjnych 2014 – 2020 oraz PO Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020

Wg informacji do których dotarliśmy, do końca 2017 r. mapy potrzeb zdrowotnych w zakresie Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej i Podstawowej Opieki Zdrowotnej mają być uzupełnione o kolejnych 15 grup chorób (Moduł B). W I kwartale 2017 r. ma nastąpić archiwizacja modeli i rozwój platformy, w II kwartale – rozmowy ze środowiskiem i proces wdrażania. Na przełomie III i IV kwartału MZ planuje konsultacje kolejnej wersji map, zaś do 31 grudnia 2017 r. – ich publikację (AOS i POZ – Moduł B). W maju 2018 r. i w roku 2021 powstaną kolejne edycje map.

Według MZ mapy potrzeb zdrowotnych to jednocześnie narzędzie, które umożliwia stworzenie wspólnej i możliwie najbardziej obiektywnej bazy informacji o systemie ochrony zdrowia, jak też i proces: stałego doskonalenia i monitoringu oraz zaangażowania różnych interesariuszy na kolejnych etapach tworzenia map.

Zobacz mapy potrzeb zdrowotnych.