Audyt energetyczny – obowiązek czy dobra praktyka ?


 

f1158328

 

Zwiększanie efektywności energetycznej przedsiębiorstw jest jednym z najistotniejszym elementów prowadzenia zrównoważonej polityki energetycznej.

Znajduje to swój wyraz w prawodawstwie zarówno krajowym, jak i unijnym Dyrektywy 2012/27  z dnia 25 października 2012 w sprawie efektywności energetycznej podkreśla znaczenie polityki poprawy efektywności energetycznej unii europejskiej. Przepisy zawarte w dyrektywie obligują państwa członkowskie do wprowadzenia instrumentów mających na celu zwiększenie efektywności energetycznej. Działanie te miałyby umożliwić osiągnięcie oszczędności na poziomie 15-20% zużycia energii  pierwotnej do 2020 roku. W ramach strategicznego zwiększenia efektywności energetycznej zakłada się zmniejszenie uzależnienia od dostaw energii, zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego, ograniczanie szkodliwego oddziaływania sektora energetycznego na środowisko oraz zmniejszenie kosztów energii skutkującym wzrostem konkurencyjności europejskiej gospodarki. Co więcej, państwa członkowskie są zobowiązane do corocznego raportowania postępów w realizacji krajowych wartości efektywności energetycznej.  Dyrektywa nakłada także obowiązek sporządzania co 3 lata krajowych planów działań na rzecz racjonalizacji zużycia energii. Specjaliści zajmujący się efektywnością energetyczną podkreślają, że dążenie do efektywności energetycznej to działanie ciągłe. Mianowicie, nie istnieje punkt, po osiągnięciu którego można powiedzieć, że osiągnięto maksymalną efektywność energetyczną i nic już w tej sprawie nie da się zrobić. Przedsiębiorcy powinni być świadomi, że istnieje taka możliwość.

Niska efektywność energetyczna a wysokie koszty.

Aby osiągnąć cel obniżenia zużycia energii w działalności gospodarczej, niezbędne jest posiadanie właściwej wiedzy o pełnym zakresie potencjału działań proefektywnościowych w skali danego przedsiębiorstwa, a także przynajmniej o przybliżonych kosztach obniżenia tego potencjału. Wiedzę taką, pozwalającą na określenie planu działań dla obniżenia energochłonności procesów technologicznych w danym przedsiębiorstwie, można zdobyć dzięki kompleksowo zrealizowanemu audytowi energetycznemu, obejmującemu swoim zasięgiem wszystkie działania na drodze przepływu energii w danym przedsiębiorstwie.

Na audyt energetyczny składa się wiele etapów. Najpierw konsultant zbierze wszystkie dane dotyczących charakterystyki obiektów, urządzeń technicznych lub instalacji, w których użytkowana jest energia. Do tego zostaną ustalone parametry techniczne, w tym także obowiązujące taryfy i umowy zawarte z dostawcami energii. Kolejnym krokiem jest przeprowadzenie i weryfikacja oszacowań analitycznych. Zanim jednak będzie to możliwe, konsultant musi zebrać wszystkie niezbędne dane. W przypadku, gdy nie jest to wykonalne, sam dokona przeprowadzenia pomiarów wielkości fizycznych i  parametrów pracy obiektów, urządzeń technicznych lub instalacji oraz wskaże czynniki wpływające na zużycie energii przez te obiekty, urządzenia techniczne lub instalacje.

Co ważne, wszystkie pomiary realizowane powinny być stosownie udokumentowane. Dokumentacja taka powinna zawierać dane na temat sprzętu wykorzystanego do przeprowadzenia badań jak także informacje o okresach, w jakich pomiary zostały przeprowadzone. Po zebraniu i analizie pomiarów powinna nastąpić ocena stanu technicznego oraz analiza rzeczywistego zużycia energii przez obiekty, urządzenia techniczne lub instalacje, obejmującą ich inwentaryzację  techniczną. Co więcej, analiza powinna zawierać określenie parametrów ich pracy oraz ogólnych danych technicznych charakteryzujących badane obiekty, urządzenia techniczne lub instalacje. Po przeprowadzeniu tej części audytu, doradca przeprowadzi ocenę organizacji zarządzania energią w przedsiębiorstwie. Dzięki temu, przedsiębiorca przekona się, jak bardzo jego firma dba o efektywność energetyczną. Na podstawie zebranych danych (znamionowych, katalogowych lub rzeczywistych pomiarów) oraz czynników wpływających na zużycie energii doradca wyznaczy całkowitą, bazową wielkość zużycia energii przez obiekty, urządzenia techniczne lub instalacje w stanie istniejącym z wykorzystaniem metod analitycznych.

Na koniec po przeprowadzonym audycie, klient otrzyma zalecenia dotyczących utworzenia lub udoskonalenia istniejącego systemu zarządzania energią w przedsiębiorstwie.

Obecnie zapraszamy przedsiębiorców do wykonania obowiązkowych audytów energetycznych przedsiębiorstw – wymóg ustawowy. Brak oceny efektywności energetycznej przedsiębiorstwa wiąże się wysokimi karami finansowymi nakładanymi już rok roku 2018.