Nowe zasady udzielania pomocy publicznej w formie gwarancji. Artykuł magazynu „Fundusze unijne w pytaniach i odpowiedziach”


FU_winieta

Jeśli zastanawiasz się, na jakich zasadach obecnie udzielana jest pomoc publiczna w formie gwarancji w ramach Podziałania 3.2.3 Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, nie zwlekaj ze sprawdzeniem aktualnych zasad. W ostatnim czasie wiele się zmieniło, a zmiany nie pozostaną bez wpływu na projekty unijne.

Obecnie poszerzono zakres gwarancji udzielanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego w formie pomocy de minimis i regionalnej pomocy inwestycyjnej

Kogo dotyczy zmiana.

26 maja br. weszła w życie nowelizacja rozporządzeń Ministra Rozwoju i Finansów:

  • z 7 października 2015 r. w sprawie udzielania przez Bank Gospodarstwa Krajowego pomocy publicznej w formie gwarancji spłaty kredytów w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014─2020 (Dz.U. z 2017 r. poz. 982) oraz
  • z 7 października 2015 r. w sprawie udzielania przez Bank Gospodarstwa Krajowego pomocy de minimis w formie gwarancji spłaty kredytów w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014─2020 (Dz.U. z 2017 r. poz. 921).

To ważna zmiana dla sektora MŚP, którym udzielone poręczenia zdecydowanie ułatwiają kredytowanie nowych inwestycji i wyrównują ich rynkowe szanse z dużymi przedsiębiorstwami.

Znowelizowane rozporządzenia stanowią podstawę prawną dla udzielania pomocy publicznej w formie gwarancji odpowiednio jako regionalnej pomocy inwestycyjnej i pomocy de minimis w ramach Podziałania 3.2.3 Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (POIR). Stosowanie obu tych form pomocy jest powszechną w Unii Europejskiej formą wsparcia udzielania poręczeń lub gwarancji.

Czego dotyczy zmiana.

Znowelizowane rozporządzenia zakładają udzielanie pomocy publicznej w formie gwarancji BGK spłaty kredytów zaciągniętych przez przedsiębiorców z sektora MŚP, na ich wniosek składany do banku kredytodawcy.

Nowe rozporządzenie rozszerza zakres stosowania i dotyczy nie tylko wdrożeń wyników prac B+R, ale dopuszcza też finansowanie działalności gospodarczej innowacyjnych przedsiębiorstw kredytem objętym gwarancją Funduszu Gwarancyjnego POIR.

Nowelizacja jest pokłosiem projektu pilotażowego realizowanego w ramach POIR (zakończonego w styczniu b.r.). Jego celem było przetestowanie potencjału innowacyjnych MŚP w zakresie korzystania z gwarancji bankowych.

Podstawa prawna:

  • Ustawa z 8 maja 1997 r. o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez Skarb Państwa oraz niektóre osoby prawne (Dz.U. z 2015 r. poz. 1052).
  • Rozporządzenie Komisji (UE) nr 1407/2013 z 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis (Dz. Urz. UE L 352 z 24 grudnia 2013 r.).
  • Rozporządzenie Komisji (UE) nr 651/2014 z 17 czerwca 2014 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu (Dz. Urz. UE L 187 z 26 czerwca 2014 r. ze zm.).

Autor:

Katarzyna Dziuba-Kubicka,

ekspert ds. pomocy publicznej i funduszy UE

Artykuł ukazał się w miesięczniku „Fundusze unijne w pytaniach i odpowiedziach” (nr 43 z maja 2017 roku).