Korekty finansowe – nie wolno bezpodstawnie zabierać gminom pieniędzy unijnych


man-hands-reading-boy-medium

Błędy formalne popełnione w przetargu nie dają podstaw do korekty wysokości dofinansowania z funduszy europejskich. Tak uznał Sąd Okręgowy w Katowicach.

Stosowanie taryfikatora, w którym wskazane są korekty finansowe związane z uchybieniami dotyczącymi zamówień publicznych, od lat budzi wiele kontrowersji wśród beneficjentów funduszy europejskich. Tym większe, że budżety, zwłaszcza organów samorządowych, są zazwyczaj i tak mocno już napięte. Tymczasem podczas końcowego rozliczania projektu okazuje się, że audytor dopatruje się nieprawidłowości popełnionych na etapie przetargu i na tej podstawie odejmuje od kilku do nawet 100 proc. dofinansowania. To zaś oznacza, że na resztę musi znaleźć pieniądze beneficjent realizujący projekt.

Dwa dni za wcześnie

Kontrowersje są tym większe, że często chodzi o uchybienia mało istotne, które w żaden sposób nie wpłynęły na wynik przetargu. Niedawny wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach stwierdza, że jeśli miały one wyłącznie formalny charakter, to instytucja zarządzająca nie ma prawa zastosować taryfikatora i nakładać na jego podstawie korekt finansowych.

W wydaniu Gazety Prawnej z 30.03.2016 opublikowano ciekawy artykuł wskazujący że zgodnie z wyrokiem Sądu Okręgowego w Katowicach z 22.01.2016 r (sygn. akt I ACa 881/15) w przypadku naruszenia przepisów o zamówieniach publicznych o charakterze formalnym, które nie miało wpływu na wysokość rzeczywistej czy potencjalnej szkody, należy odstąpić od nałożenia korekty finansowej.

Źródło: Gazeta Prawna

http://serwisy.gazetaprawna.pl/samorzad/artykuly/930574,nie-wolno-gminom-zabierac-unijnych-pieniedzy.html

Analizując treść przedmiotowego wyroku, należy stwierdzić, że kluczowe znaczenia przy analizie tego zagadnienia ma kwestia, czy w tym przypadku doszło do realnej szkody w budżecie ogólnym Unii europejskiej. W związku z tym wyrokiem, życzymy Beneficjentom wielu dodatkowych argumentów w obronie przed stwierdzonymi nieprawidłowościami, co pokazuje wyrok SO w Katowicach jest możliwe. W przedmiotowym projekcie opisanym w artykule, stanowisko Sądu Okręgowego zostało potwierdzone również w Sądzie drugiej instancji.